29.05.2023.

 

Удружење самосталних занатлија и ове године на Новосадском сајму

Удружење самосталних занатлија Новог Сада, Кластер  старих и уметничких заната, домаће радиности, пчелара и винара ''Еснаф'' и Унија пословних жена Војводине  су  наступали на 90. Међународном пољопривредном сајму,  у хали Мастер центра Новосадског сајма на  штанду Покрајинскогсекретаријата за привреду и туризам.

 Током овог наступа удружења из Војводине су учествовала као коизлагачи,  која су организовано  наступали у презентацији старих заната и занатлија, малих пољопривредних газдинства из Војводине која се баве производњом меса, воћа, меда, тестенина, ракије, ликера. Промовисано је  женско предузетништво, представиле су се младе научнице Србије, туристичке организације,  организовани Дани винара Војводине и први пут у Србији и Европи – Дан ромског предузетништва.

Јубиларни  90. Међународни пољопривредни сајам, Новосадски сајам, у години у којој обележава век постојања,  је организоовао од 20. до 26. маја.

У едукационој радионици: Шта су све стари занати и како препознати онај који ће бити добро прихваћен на тржишту? , која је организована 23.05.2023. године учествовали су Вељко Анђелић и Славко Новаковић испред Удружења занатлија Новог Сада.

Посетиоци, којих је по саопштењима организатора било преко 125.000, ове манифестације  могли су  да виде квалитетне радове и рукотворине које чланови ових удружења израђују.


05.04.2023.

 

Ђурић: Занатски дом ће заблистати за десетак дан

Извор: Dnevnik.rs

Градоначелник Милан Ђурић састао сам се са Славком Новаковићем и Вељком Анђелићем из Удружења самосталних занатлија „Нови Сад“.

Они су изразили захвалност Граду Новом Саду на одличној сарадњи, и рекли да предано раде  на унапређењу положаја занатлија, као и да у активностима Удружења учествује око 800 чланова“, навео је Ђурић.

Разговарали су и о Занатском дому на Тргу Марије Трандафил, једном од симбола Новог Сада.

„Обнова коју финансира Град, почела је крајем прошле године и под стручним је надзором нашег Завода за заштиту споменика културе. Према проценама са терена, за десетак дана ће та зграда новосадских занатлија, заблистати у новом руху“, вели Ђурић.

Нагласио је да ће Град Нови Сад увек бити ту за њих и да настављају са заједничким радом на очувању традиционалних вредности свих заната.


01.03.2023.  

72 полазника са евиденције незапослених лица  успешно завршили обуку за старе занате, уметничко занатство и послове  домаће  радиности

 

 

У  организацији Града Новог Сада- Градске управе за привреду, НСЗ-филијала Нови Сад, Кластера старих и уметничких заната, домаће радиности, пчелара и винара ''Еснаф''  и Удружења самосталних занатлија Новог Сада  укупно  је било  укључено 72 полазника са евиденције незапослених лица, који су   успешно завршили ову обуку. Реализација  обуке за дефецитарна занимања подразумевала је оспособљавање за следеће делатлости: 1. Уметничко осликавање на текстилу, стаклу и керамици (21  полазника -10 1 ниво и 11-2 ниво  ),   2. Уметничка обрада камена, глине и  керамике (16 полазника - 9 1 ниво и 7-2 ниво  ),  3. Израда рамова, урамљивање и рестаруација (6 полазника -3 - 1 ниво и 3-2 ниво  ), 4. Ручно ткање и кукичање (15 полазника -5  1 ниво и 10-2 ниво  ),   5. Ручна израда сапуна  (5 полазника -2 1 ниво и 3-2 ниво  ), 6.  Ручна обрада коже  (2 полазника -1 1 ниво и 1-2 ниво  ), 7 . Уметничка обрада племенитих метала граверско-златарско-јувелирски занат (5 полазника - 2 1 ниво и 3-2 ниво  ) и 8.  Ручна израда и оштрење ножева и других сечива (2 полазника-2 1 ниво ). Практични  део обуке (120 часова)  водили су мајстори већином носиоци сертификата стари и уметнички занати из наведене области, док су теоријски део (15 часова) водила високо образована стручна лица са вишедеценијским искуством у области предузетништва. У договору са представницима Градске управе  за привреду и НСЗ-филијала Нови Сад,  спровели  смо завршни испит са полазницима 28. фебруара.2023. године Након представљања радова које су урадили на обукама и завршног испита,    полазници су истакли да је ово добар пут за даљу сарадњу и скоро сви су изразили жељу да наставе обуке у вишим нивоима како би се додатно усавршили за посао, а ако би се створили повољни услови за отварање радње кроз самозапошљавање или пак кроз вид удруживања у неку врсту задруге. Након прегледа радова извршена је додела сертификата што су забележила и средства информисања. Обука је отпочела  у децембру 2022. године, а завршила се у фебруара 2023. године.

 

 


28.01.2023.  

Славу Задруге Срба занатлија Новосађана – Светог Саву Удружење занатлија Новог Сада традиционално је обележило свечаном скупштином

Обележавање наше Славе  ове године је и у погледу уприличеног програма и у погледу броја и значаја присутних гостију  протекло на завидном нивоу. Програм у коме су учествовали Удружење ''Фолклорика'' и писац Љубиша Војиновић - МАЈСТОРОВСКИ, може се сматрати и по квалитету и по садржају адекватним значају и нивоу саме свечаности.

Овогодишња кума Славе Удружења је била г-ђа Валерија Ђурковић, члан Скупштине Удружења и председница Уније пословних жена Војводине.

Из  медија

Одржана свечана скупштина Удружења занатлија Новог Сада

    

Славу Задруге Срба занатлија Новосађана – Светог Саву Удружење занатлија Новог Сада традиционално је обележило свечаном скупштином, окупивши многобројне сараднике, као и представнике Града, Покрајине, Привредне коморе Војводине и Уније послодаваца.

д

Фото: Дневник/С. Шушњевић

Удружење занатлија Новог Сада једно је од најстаријих удружења чија традиција датира још од последњих деценија 19. века, а данашња зграда на Тргу Марије Трандафил саграђена је и усељена давне 1939. године. Према речима председника Удружења Славка Новаковића, данас је то најјаче удружење занатлија у Србији.

Нови Сад је данас индустријски и универзитетски град, али не смемо заборавити да је некад био и занатски – подсетио је Славко Новаковић. – Велике компаније настале су из малих занатских радњи. Кад посетимо Немачку, тамо се сећају да смо некад били занатска земља. Потребан нам је Закон о занатству. У младима би требало да пробудимо свест о томе шта је занат и колико је добро имати га. Многи од њихових родитеља не знају шта све постоји од заната. Требало би, кроз школовање, тој деци објаснити како би могли добро да се запосле, отворе своју микрофирму – занатску радњу, запосле још неке људе и добро зарађују.

Удружење занатлија Новог Сада преко Националне службе за запошљавање организује курсеве на које се пријави троструко већи број у односу на то колико конкурс прописује, што довољно говори о интересовању.

И пре и за време, па и после короне, занатлије су опстале, у Србији их је око 250.000, на нивоу Војводине 55.000. Нико није затворио радњу. Није увек добро, то говорим и младима, али морате научити да се борите (Славко Новаковић)

– Тежимо да одшколујемо мајсторе, оне који ће сутра, кад добро науче занат, отворити радње, запослити још троје, па ће и то троје једнога дана отворити своје... – истакао је Новаковић. – То је једно здраво запошљавање. У Европској унији око 93 одсто чине микро, мала и средња предузећа, то одржава све те земље. Ми смо некад били земља традиције у занатству, људи су занат наслеђивали с оца на сина, па на његовог сина. Ко је хтео, поред тог заната, уписивао је и факултет. Занатлије неће затворити радње, али недостаје школована радна снага, сматра Славко Новаковић.

У свакој кризи занат ће опстати. И пре и за време, па и после короне, занатлије су опстале, у Србији их је око 250.000, на нивоу Војводине 55.000. Нико није затворио радњу. Није увек добро, то говорим и младима, али морате научити да се борите, да кроз ту борбу стварате јачу фирму, а кризу ћете пребродити тако што ћете имати план, па кад криза прође, први ћете се опоравити. Данас се то показује: занатлије се прве опорављају, прве долазе и говоре нам како могу да отворе и нове радње. То је оно што ће нам створити здраву државу и на здрав начин запошљавати људе. Не могу људи да имају мале плате, а да се од њих много тражи – поручио је Славко Новаковић.

Б. Павковић

29.01.2023 • 14:0414:05

Извор: Dnevnik.rs


20.11.2022.  

Традиционално на Новосадском сајму

 

    

Удружење самосталних занатлија Нови Сад са   Кластером  старих и уметничких заната, домаће радиности, пчелара и винара ''Еснаф'' и Унијом пословних жена Војводине  је традиционално учествовало на  53. Међународном сајму туризма, који је одржан од 17. до 19.11.2022. године.,  а Удружење са својим члановима је 18.11.2022. године, одржало радионицу ''Озелењавање производње и пословања'',   предавач радионице jе биo  мсц Игор Јездимировић, дипломирани инжењер заштите животне средине, оснивач и председник  удружења ‘’Инжењери заштите животне средине’’.

 

 

 


17.06.2022./strong>  

Одржана дводневна радионица

Како да користим  медије за успешно представљање компаније и производа?

 

Преко двадесет предузетница,  чланица Уније пословних жена Воводине и Удружења самосталних занатлија Новог Сада,   13. и 14. јуна 2022. године је учествовало  у  радионица ‘’Како да користим  медије за успешно представљање компаније и производа?‘‘, која је одржана у малој сали Привредне коморе Војводине. Ово је друга радионица у оквиру пројекта "Партнерство између Занатске коморе Коббленца и пословних удружења на Западном Балкану и у Украјини". Поред наших чланица, на радионици били су присутни и наши дугогодишни сарадници Евелина Парванова - кординатор  пројекта "Партнерство између Занатске коморе Коббленца и пословних удружења на Западном Балкану и у Украјини", Емил Василев - регионални саветник  пројекта за југоисточну Европу  у Софији и  Анета Атанасовска, извршна директорка Занатске комора Скопље са својим чланицама.

Предавачи радионице ‘’Како да користим  медије за успешно представљање компаније и производа?‘‘ су експерти из Немачке:

Дитер Реман  оснивач и извршни партнер компаније 31М. Након студија комуникологије, историје и политичких наука и обуке за копирајтера, радио је за велику рекламну агенцију у областима пословања стратегије, концепције и текста више од 15 година. Од 1998 до 2002 године завршио је другу диплома са фокусом на маркетингу. Године 2003 основао је сопствену агенцију за комплетне услуге и одговоран је за стратегију, нови посао, маркетинг, концепцију и текст у 31М.

Ноел Шмит, 22 године, завршио је обуку медијског дизајнера у IHK  Есен као један од најбољих у својој класи. Већ током обуке у рекламној агенцији 31М, фокус му је био на дигиталним медијима. Данас је одговоран за област онлине маркетинга на 31М као пројектни менаџер, на пример за купце немачки Црвени крст и MAN. Noel Schmitt  тренутно студира Marketing & Communication  на Међународном универзитету у Дизелдорфу са фокусом на сајт и друштвене медије

Кроз заједнички рад, дискусије и експертске савете, учеснице су упознате са: предностима сопственог wеб сајта (дефинисање јасних циљева и циљне групе, јасно позиционирање себе, купцa и претраживаче, обезбеђивање свих потребних информација, размишљање о оптимизацији претраживача у раној фази, основни критеријуми за добар wеб сајт ), захтеви за онлине продавнице (прелиминарно планирање: WaWi систем, систем продавница, жељене техничке функције,  дефинисање јасних циљева и циљне групе, доследан дизајн, презентација производа: фотографисање производа, титула привлачног производа, смислен опис , транспарентна комуникација, елементи изградње поверења, структурирајте податке на смислен начин (Google Merchant Center) и основе маркетинга/маркетиншке могућности (како корисник може да се активира? у ком тренутку ?, оптимизација за претраживаче и оглашавање претраживача).


28.05.2022.  

Наступ Удружења самосталних занатлија Новог Сада и Кластера  старих и уметничких заната, домаће радиности, пчелара и винара ''Еснаф'' на 89. Међународном пољопривредном сајму

Удружење самосталних занатлија Новог Сада и Кластер  старих и уметничких заната, домаће радиности, пчелара и винара ''Еснаф'', у оквиру изложбеног павиљона Покрајинског секретаријата за привреду и туризам у Мастер хали, организовано  су наступали у презентацији производа старих заната и домаће радиности на  89. Међународном пољопривредном сајму који је трајао од 21.- 27. маја,  највећој  сајамској манифестација у Србији, највећој смотри у области агарара у региону и по много чему је препознатљив због учешћа стручњака, излагача, радозналаца, али наравно и посетилаца. На овом Сајму се много тога могло видети, научити, сазнати... то је место сусрета с пословним пратнерима, упознавања с новим производима...

У оквиру сајамског наступа, Удружење самосталних занатлија  и Кластер  старих и уметничких заната, домаће радиности, пчелара и винара ''Еснаф'' у  среду 25.05.2022. године су одржали  радионице на тему  '' ЗАНАТСТВО И  ЦИРКУЛАРНА ЕКОНОМИЈА'' и  на тему  ''АРАНЖИРАЊЕ И ДЕКОРИСАЊЕ ИЗЛОГА, ПОСЛОВНОГ ПРОСТОРА И ПРОИЗВОДА''.


26.05.2022.  

Предузетници из  Регионалне занатско предузетничке коморe Цеље  у посети Удружењу самосталних занатлија Новог Сада

У  четвртак, 26. 05. 2022,  у малој сали Занатског дома, , уприличена  је посета руковоства -председникa Петрa Пишка, секретарке Мартине Речник и 39 предузетника Регионалне занатско предузетничке коморе Цеље Удружењу самосталних занатлија Новог Сада. На овом састанку били су и  преставници Града  Саша Билиновић начелник за привреду Града Новог Сада и Сузана Митровић помоћник начелника .

Ова посета ће послужити продубљивању сарадње ова два удружења и сагледавању  могућности за остваривање заједничких интереса и развоја предузетништва у нашим регионима, као и заједничким наступима у реализацији истих.


Уприличена је и радна посета Привредној комори Војводине, где је делегацију Удружења самосталних занатлија Новог Сада и Регионалне занатско предузетничке коморе Цеље. примио шеф кабинета председника Привредне комора Војводине Милан Стојанов.


11.05.2022.  

Одржана   радионицу на тему  

Аранжирање и декорисање излога, пословног простора и производа

 

 

У оквиру пројекта "Партнерство између Занатске коморе Коббленца и пословних удружења на Западном Балкану и у Украјини",  Унија пословних жена Војводине је у малој сали Занатског дома  10. маја 2022. године одржала  радионицу на тему Аранжирање и декорисање излога, пословног простора и производа.

Душанка Сремачки  академски  сликар , власница студио БИБЕР ПРИНТ је била предавач радионице.

 



На радионици предузетницама  су представљене могућности које могу искористити за декорацију свог  излога, пословног простора  и производа, и стављање истог у сврху развоја свог пословања.

Радионица је била  намијењена свим  предузетницама , без обзира на величину, делатност и власништво.


25.03.2022.  

Сајам предузетништва и старих заната

Удружење самосталних занатлија Нови Сад са својим члановима, који су носиоци сертификата старих и уметничких заната и послова домаће радиности, је учествовало на Сајму предузетништва  и старих заната.

Покрајински секретаријат за привреду и туризам, у сарадњи са Новосадским сајмом је реализовао ову сајамску манифестацију  која је одржана 21. и 22. марта 2022. године у Конгресном центру Мастер Новосадског сајма.


У току дводневне сајамске манифестације, уз представљање 30 излагача из Војводине, одржано је  и шест стручних панел-дискусија и две практичне радионице. Славко Новаковић, председник Удружења је учествовао на панелу чија је тема Занати – креативни, стари, традиционални, уметнички, ... , а Валерија Ђурковић ПР „Чудесна Петља“  у радионици  за уметнички вез.

Можемо констатовати да је сајамска манифестација изазвала завидно интересовање и да је медијски квалитетно пропраћена.






04.03.2022.  

ОБУКА ЗА СТАРЕ И УМЕТНИЧКЕ ЗАНАТЕ И ПОСЛОВЕ ДОМАЋЕ РАДИНОСТИ

Удружење самосталних занатлија Новог Сада је у сарадњи са Градском управом за привреду и НСЗ- филијала Нови Сад организовало и реализовало обуке лица са евиденције НСЗ у области старих, уметничких заната и послова домаће радиности и поред неповиљних услова изазваних пандемијом и  присутних мера за сузбијања исте.

Управа за привреду Града Новог Сада  приликом спровођењу Програма и мера активне политике запошљавања Града Новог Сада је препознала кроз Удружење занатлија Новог Сада оргиналност и оправданост организовања ових обука, не само са аспекта потреба нових запошљавања и самосапошљавња лица са евиденције НСЗ – филијала Нови Сад, него и као вид заштитее и очувања занатских струка у области старих уметничких заната и послова домаће радиности на чему смо им захвални.

Практични део обуке  у трајању од 120 сати је обављен у радионицама занатлија –ментора, у областима:  уметничког осликавања на текстилу, стаклу и керамици;  уметничка обрада камена, глине и керамике; израда рамова, урамљивање и рестаурација; ручно ткање и кукичање; ручна израда сапуна; ручна обрада коже; уметничка обрада племенитих метала граверско-златарско-јувелирски занат и књиговезачки послови и рестаурација књига. 

 

Полазници су кроз појединачну демострацију струке на предметима обраде, на крају обуке, показали завидно знање за први степен обучености у овој области.

Свечана додела сертификата обављена је 25.02.2022. године у малој сали Удружења занатлија, а у организацији и реализацији представника Управе за привреду Града, НСЗ и Удружења самосталних занатлија Новог Сада.

 

Након представљања радова који су били предмет обуке, кроз оргиналну изложбу истих, полазници су веома позитивно изразили о овој обуци   и менторима  који су их обучавали у својим радионицама  и скоро  су сви  изразили жељу за наставак обуке у другом нивоу како би се додатно усавршили у струци и боље оспособили за обављање овог посла.


Изводи из медија:

Четрдесет полазника завршило курсеве старих заната

26.02.2022 • 12:0412:06

Извор: Dnevnik.rs

Четрдесет полазника  је добило сертификате након обуке за незапослене, коју је организовало Удружење занатлија, у сарадњи са Националном службом за запошљавање и Градом Новим Садом.

Фото: Dnevnik.rs

Незапослени су са евиденције Националне службе за запошљавање и обука је била бесплатна, док су полазници у већини случајева похађали курсеве старих заната.

Једна од полазница која је завршила курс штрикања и хеклања је и Жељка Пливанић, по образовању апсолвент фармацеутског инжењерства.

- Нисам дошла скроз неука јер сам од баке научила основе хеклања и штрикања. Менторка која се деценијама бави овом врстом посла нас је стрпљиво и полако увела у основе заната. На курсу сам успела да направим два одевна предмета – каже Жељка, која се пријавила за ову врсту курса због љубави  према баки и сећању на детињство.  -Није ово само пуки курс, уживала сам у овом занату који ми пружа мир и задовољство. О неким самосталним почецима је веома рано говорити. Поготово када се има у виду да моја менторка иза себе има неколико деценија искуства. Велика је разлика у начину израде и у умећу. Мора се доста радити да бисте дошли на тај ниво, односно да постанете мајстор свог заната, као што је моја менторка. Није то само пуко штрикање, потребно је осмислити модел, избројати петље, дакле и интелектуално је захтевно. Након тога иде и пласман производа и тако даље. Сада имам ту могућност да себи направим неки одевни предмет или неком нешто у виду поклона - казала је Пливанић.

Бесплатну обуку за незапослене организовало је Удружење занатлија, у сарадњи са Националном службом за запошљавање и Градом Новим Садом

Њена менторка Мирјана Станојевић каже да се дуго година бави израдом одевних предмета од природног материјала и то искључиво традиционалним методама - штрикањем и хеклањем. Моделе, како је даље појаснила, прилагођава потребама савремене жене.

- Живим од овог посла, али потребно је бити упоран и стрпљив. Ништа не долази преко ноћи, нити се од овог неко може брзо обогатити. Када сте упорни и вредни, резултат је неминован. Има и заинтересованих који желе да уче овај занат. Управо је полазница која је долазила код мене на курс то чинила с ћерком од девет година, која је научила прве кораке хеклања -  каже Мирјана, уз напомену да је радну снагу ипак мало теже пронаћи. За њене моделе су јој потребни моделари, који не раде по шемама, већ по нацрту и броју петљи. Каже да није једноставно, али да успева да пронађе жене које добро раде овај посао.

Председник новосадског Удружења занатлија Славко Новаковић истиче да се на сваку обуку јави три пута више полазника. Овог пута је њих четрдесет завршило курс од три месеца.

- Реч је о старим занатима који су јако применљиви у туризму и у породичним фирмама, попут осликавања на тканини, па израда разних предмета од глине и слично. Људи су веома заинтересовани за занате, да уче и раде. С друге стране, све је мање добрих мајстора. У грађевини је потреба за мајсторима све већа. Поставља се питање ко ће све те послове радити. Да ли ћемо морати увозити радну снагу и слично?! Не могу сви бити правници и економисти, мора неко и занатима да се бави - каже Новаковић.

Према његовим речима, кад заврше обуку, добију сертификат, те најчешће постављају питања о оснивању занатске радње.

- Свим полазницима можемо бити логистика да отворе радњу, а њима је добро да изуче занат и да га заволе – каже Новаковић. - У Удружењу ћемо инсистирати да курс траје шест месеци, како би полазници били што боље обучени и самим тим спремнији да отворе занатску радњу.

Текст и фото: С. Аничић Илић

Сајт НСЗ

Дoгађаjи

28.02.2022.

ЧЕТРДЕСЕТ НЕЗАПОСЛЕНИХ НОВОСАЂАНА ЗАВРШИЛО КУРСЕВЕ СТАРИХ ЗАНАТА

Незапосленим Новосађанима са евиденције Националне службе за запошљавање, у петак су уручени сертификати о успешно завршеној обуци из области старих заната. Њих четдесет се у протекла три месеца обучавало и откривало тајне мајстора у уметничком осликавању производа од платна и стакла, ручној изради предмета од коже, штрикања и хеклања, изради сапуна, предмета од глине и књиговезачком занату. Обуке су организоване у сарадњи Удружења занатлија Новог Сада и Града Новог Сада уз подршку НСЗ-Филијале Нови Сад.

Једна од полазница ових обука је и Жељка Пливнић која је завршила курс хеклања и штрикања. У разговору нам је рекла да није потпуно неука у овом занату, али је имала жељу да своје скромно знање усаврши што јој је рад са менторком и омогућио. Открила нам је и своје будуће планове након завршене обуке: „На курсу сам успела да од почетка до краја израдим два одевна предмета. За мене ово није само пуки курс, ја сам заиста уживала у овом занату, буди ми сећања на детињство и баку која ме је научила основама хеклања. О неким самосталним почецима је рано да говорим, морам још доста да радим да бих дошла на ниво мајстора заната, али сам спремна да се посветим даљем изучавању ове вештине. Сада имам ту могућност да себи направим неки одевни предмет или неком у виду поклона“.

Жељкина менторка, тј. мајсторица Мирјана Станојевић бави се дуги низ година  традиционалном израдом одевних предмета од природних материјала- штрикањем и хеклањем које прилагођава потребама савремене жене. О исплативости овог заната, каже нам: „може да се живи од овог посла, али је потребно бити упоран и стрпљив. Успех не долази преко ноћи, али када сте упорни и вредни, резултат ће неминовно доћи“. Мирјана истиче да је радну снагу све теже наћи јер су у овом занату потребни моделари који не раде по шемама, већ по нацрту и броју петљи, а то није ни мало једноставно. За  своје полазнице има само речи хвале и поручује им да буду упорне и ако стварно заволе овај занат, уз труд, љубав и креативност, могу од њега лепо живети.

Славко Новаковић, председник Удружења занатлија Новог Сада је истакао да се обуке за старе занате организују већ пету годину и да је сваке године интересовање незапослених све веће: „Људи су заинтересовани за старе занате и то је добро, јер је правих мајстора старих заната све мање. Удружење свим полазницима може пружити логистичку помоћ за отварање занатских радњи, а такође ћемо у будућности инсистирати да овакви курсеви трају дуже, најмање шест месеци, како би полазници били што боље обучени и самим тим и спремнији да отворе занатску радњу“, рекао је Новаковић наглашавајући да су овакви занати нарочито значајни за развијање наше туристичке понуде али и малих породичних мануфактура.

Душан Марјановић из Националне службе за запошљавање и Сузана Митровић из Градске управе за привреду пожелели су полазницима пуно успеха у развоју новостечених вештина и упознали их са даљим видовима подршке у запошљавању које им стоје на располагању.


31.01.2022.  

Обележена слава Удружења

Наше Удружење је и ове године 27. јануара на Светог Саву обележило славу задруге Срба занатлија као настављач  њене традиције. Свечаност   је одржана у малој сали Занатског дома, на којој је  због  мера предвиђених Уредбом  за спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19  био  присутан само Извршни одбор Удружења, кумови и свештеници. Овогодишњи  кум славе  је Живан Васић члан Скупштине Удружења занатлија.





23.11.2021.

 

Прихваћен Предлог за измену Уредбе о одређивању делатности код чијег обављања не постоји обавеза евендетирања промета на мало  преко електронског фискалног уређаја ( Сл. Гласник РС 153 од 01.04.2021. године)

Социјално-економски савет Републике Србије, који чине представници Владе, репрезативно удружење послодаваца ( Унија послодаваца Србије) и представници репрезантивних синдиката , оснивачи на територији Републике Србије,  на 107. редовној седници  одржаној 29. октобра 2021. године  је једногласно подржао Предлог  за измену Уредбе о одређивању делатности код чијег обављања не постоји обавеза евендетирања промета на мало  преко електронског фискалног уређаја ( Сл. Гласник РС 153 од 01.04.2021. године), који је Унији послодаваца Србије иницирало наше Удружење и том приликом донео следећи Закључак:


04.11.2021.

 

Извор

Поштовани ,

Унија послодаваца Србије у  новембарском  издању Вести по мери послодаваца ( број 10), као једну од најзначајнијих активности издвојила је нашу  иницијативу за измену Предлога за измену Уредбе о одређивању делатности код чијег обављања не постоји обавеза евендетирања промета на мало  преко електронског фискалног уређаја ( Сл. Гласник РС 153 од 01.04.2021. године).

 


04.10.2021.

 

УРУЧЕЊЕ УГОВОРА ЗА ОСТВАРЕНЕ СУБВЕНЦИЈЕ ЗАНАТЛИЈАМА НОСИОЦИМА СТРУКА У ОБЛАСТИ СТАРИХ, УМЕТНИЧКИХ ЗАНАТА И ДОМАЋЕ РАДИНОСТИ ИЗ АП ВОЈВОДИНИ

У свечаној сали Удружења самосталних занатлија Града Новог Сада, данас су симболично уручени уговори корисницима средстава Покрајинског секретаријата за привреду и туризам на основуЈавног конкурса којим се субвенционишу предузетници, микро и мала правна лица за развој и ревитализацију уметничких и старих заната, односно послова домаће радиности.

Секретаијат је на овај начин доделио укупно пет милиона динара ради унапређењаи очувањапроцеса производње на начин који не угрожава традиционалну технологију карактеристичну за уметнички или стари занат или посао домаће радиности, у циљу повећања конкурентности, односно укупног развоја предузетништва у АП Војводини.

Намена додељених средстава јесте набавка опреме, или репроматеријала, а појединачни износи су одобравани у висини до 100 одсто од куповне вредности по пројекту апликанта, са урачунатим ПДВ-ом.

Према речима покрајинског секретара за привреду и туризам, укупан износ је усмерен ка 24 корисника, од којих 2,5 милиона динара за текуће (13 корисника) и 2.5 милиона динара за капиталне субвенције (11 корисника).

,,Стари занати су важни због традиције, без које  ће нас ветрови одувати, а с друге стране важни су и због туризма, јер нема туристичке манифестације без старих заната као нешто што јесте аутентично и привлачи велик број посетилаца. Идеја јесте да се ова пракса и наредне године настави са већим износом, али и да у програме запошљавања уведемо посебну категорију, а то је обука новозапослених за старе занате. Занати су важни и кроз очување културе мањинских заједница, јер они у већини случајева карактеришу њихово биће. Занати су скуп производње, туризма, тардиције и очувања мултиетничности по чему је Војводина надалеко позната“, рекао је Иванишевић.

Конкурисала су привредна друштва и предузетницичија је делатност у области старих и уметничких заната, а на основу Правилника о одређивању послова у овој делатности као и о начину сертификовања истих и вођењу посебне евиденције издатих сертификата на територији АП Војводине, који су уписани у регистар Агенције за привредне регистре.

Међу корисницима средстава јесу многобројне занатлијеиз читаве покрајине,од сарача до кожара, од кројача до дрводеља, те уметничких ливница, што јасно показује опредељеност становништва да активно ради на очувању традиционалне производњекако би ова привредна делатност наставила да живи и на неки својствен начин иде у корак с временом и модерним токовима, а опет да не изгуби своју сврху и особеност.

Уговоре занатлијама су заједно уручили покрајински секретар Иванишевић и председник Удружења, Славко Новаковић, домаћин данашњег сусрета.

 


27.09.2021.

 Удружење самосталних занатлија Нови Сад као организатор манифестације  

САЈАМСКА ПРОМОЦИЈА ВОЈВОЂАНСКИХ СУВЕНИРА И ЕКОНОМСКИ РАЗВОЈ ЗАНАТСТВА У НОВИМ УСЛОВИМА ПОСЛОВАЊА

је и ове  године традиционално са Кластером  старих и уметничких заната, домаће радиности, пчелара и винара ''Еснаф'' учествовало на Новосадском сајму у оквиру 88. Међународног пољопривредног сајма, 53. Међународног сајма лова и риболова и Сајма екологије,  који је одржан од 18. до 24. септембра 2021. године. Циљ овог сајамског наступа је  да Удружење са Кластером старих и уметничких заната  својим наступом укаже на потребу развоја овог сегмента занатства у обогаћивању сувенирске понуде као туристичког потенцијала Новог Сада.

Тезге  са бројним, квалитетним и представљеним производним програмом, уз демонстрацији струке,  наших занатлија који су носиоци  старих и уметничких заната  привукло је бројне посетиоце, представнике јавног и политичког живота, пословне људе и новинаре.

У оквиру  овог наступа, запажено место је имала и уприличена радионица у материји заштите животне средине на тему ''ПОТЕНЦИЈАЛИ РАЗВОЈА ЦИРКУЛАРНЕ ЕКОНОМИЈЕ У ЗАНАТСТВУ'', која је била изузетно посећена, како од стране присутних учесника и посетилаца тако и од стране медија.

Заинтересовани се од горе наведеном могу упознати и кроз репортажу Новосадске телевизије преко овог ЛИНКА.

 

 


27.05.2021.

 Удружење је упутило Влади Републике Србије, Министарству финансија и Министарству привреде

Предлог за измену Уредбе о одређивању делатности код чијег обављања не постоји обавеза евендетирања промета на мало  преко електронског фискалног уређаја ( Сл. Гласник РС 153 од 01.04.2021. године)

 

Анализирајући текст Закона о фискализацији ( Сл. Гласник РС 153 од 21.12.2020. године) и Уредбе о одређивању делатности код чијег обављања не постоји обавеза евендетирања промета на мало  преко електронског фискалног уређаја ( Сл. Гласник РС 153 од 01.04.2021. године), посебно у делу који се односи на занатлије, обавезнике који плаћају порез на приходе о самосталној делатности на паушално утврђен приход , били смо у недоумици да ли се ради о несланој првоаприлској шали , а свакако не о документу који је донет на бази стручне и копентетне анализе, како са аспекта стања у овој области, тако и могућих негативних последица које ће увођење обавезног електронског фискалног уређаја код занатлија створити.  
Наиме овде се ради о занатлијама:
-
пореским  обавезницима који порезе на приходе од самосталне делатности плаћају на паушално утврђену основицу, обзиром да им вођење пословних књига битно отежава пословање,
- који нису обавезници евидентирања и плаћања пореза на дотатну вредност (ПДВ) и
-
чији остварени  годишњи промет је далеко испод предвиђеног обима  од 6.000.000 динара , као горње границе, чијим прекорачењем обвезник прелази на овавезно вођење пословних књига.

Напомињемо да је ово сектор који карактерише присуство високог степена нерегистрованих привредних субјеката – нелојалне конкуренције, што преставља  најгори вид сиве економије у занатству, уз неадекватан приступ државе у донешењу и примени мера за увођење истих у легалне токове,  и стварању услова за здраву конкуренцију   и  квалитетну  промену укупног стања у овој области.

Ово је такође сектор, за који се већина релеватних субјеката чијим се  одлукама битно утиче на услове пословања у њему, залаже пре свега кроз декларативну подршку   и разумевања за потребе стварања квлатетних услова   за његов напредак  и развој, пре свега са аспекта привредних и укупних друштвених потреба.

Истакли би и чињеницу да се носиоци старих заната који су обухваћени наведеном Уредбом сертификују по Правилнику о одређивању послова који се сматрају старим и уметничким занатима, односно пословима  домаћом радиности, који није иновиран и усклађен по садржини и обиму са реалним стањем и потребама заштити и развоја занатства у Србији, у назад пола века.

Сматрамо да је увођење електронских фискалних уређаја – фискалних каса као обавезе у евндентирању премета у овој области неоправдано, нерационално и контрапродуктивно како са аспекта државних финансија а још више са аспекта занатлија , којим ће овим чином бити наметнутни непотребни трошкови везани не само за увођење фискалних каса, него и њиховог одржавања, као и неопходних радњи   у примени норматива  за њихово коришћење као и могућих казни у пропуштању истих

Истичемо да се увођење обавезних фискалних каса у ову област на почетку фискализације у Србији, временом показало као контрапродуктивано и нерационалано и као такво укинуто. Сада поново , упркос претдходном искуству враћамо се на оно што се показало као неоправдано. 

Поставља се се увођење обавезних фискалних каса у ову област на почетку фискализације у Србији, временом показало као контрапродуктивано и нерационалано и као такво укинуто. Сада поново , упркос претдходном искуству враћамо се на оно што се показало као неоправдано. 

Не  можемо се на крају отети утиску да производне и услужне занатлије који своје упориште у решавању виталних проблема у пословању налазе у институцијама система без алтернативе,  не престављају у организационом смислу саговорника за респект, за разлику од неких респектабилних организсција привредних субјеката као што су адвокати и таксисти, што се види између осталог у неједнаком и неоправданом третману у примени наведе Уредбе  и Закона о фискализацији.

Са вером у добронавернист оних који овај проблем треба да реше стојимо Вам на располагању као добронамеран саговорник.


27.05.2021.

Удружење самосталних занатлија  је поднело иницијативу  за доношење Закона о занатству у Србији

 

Занатство је струка за коју је нужно дуже учење практичним радом, ради стицања мануелних вештина и рутине.  Неспорно је да се “изгубљени занати и   занатлије” не могу преко ноћи обновити. Такође се занатске вештине не могу научити само образовањем у шклолама помоћу уџбеника већ се непосредно преносе.  Једном изгубљена права занатска стручност  не да се повратити  без губитка  квалитета и инвидиалног печата на производу или услузи што нове технологије и приступи у замени занатске стручности не обезбеђују.

Занатство у Србији, а посебно у Војводини, са струковног и организационог аспекта има своју дугу историју,  а самим тим и традицију,  равноправно са најразвијенијим земљама Европе,  до другог светског рата. 

Закон о занатству као институционално-правни оквир за утемељење и даљи развој занатства, у после ратном периоду,  донет је 1949. године,  и њим се  занатске организације проглашавају правним следбеником коморског система у Југославији а самим тим и у Србији.  Међутим већ 1962. године,  насилно је извршено спајање Индустриске, Трговачке  и Занатске коморе у јединствен систем Привредних комора, а имовина и фондови истих  су подржављени. Од тада занатство се третира у негативном контексту са јаким идеолошким презнаком што траје до распада Југославије и система који га је кариктерисао.

Међутим и после промена које су уследиле, положај занатства, не само да није побољшан него се негативан контекст у струковном и организиционом смислу наставља до данас. 

Данашње стање у занатству карактерише одсутство законке регулативе, не уређеност овог привредног амбијента, недефинисања занатлија и занатских занимања, непрепознатљивост у струковном и  организационом смислу,   тако да се не зна ко су то занатлије, а ни која су занатска занимања и под којим условима се обављају. Закон о класификацији делатности у својој номенклатури не препознаје занатство, тако  да се на бази шифре претажне делатности која је наведена у оснивачком документу привредника, не може пратити и анализирати стање у овој области. У постојећој регалитиви непостоји дефинисан појам зантске радње и самосталног занатлије.

Третман занатства и његових носилаца карактерише дискриминаторски однос који се огледа између осталог и у чињеници  где занатлија гарантује комплетном  својом имовином  у обављању своје делатности, предвиђено чланом 85.  Закона о привредним друштвима,  за разлику  од привредних субјекта са статусом правниог лица  који  за своје пословање одговарају само уложеном и створеном имовином и  оснивачким улогом.  Поред горе наведеног треба нагласити чињеницу да се физичка лица као носиоци делатности – занатлије према Закону о пореском поступку и пореској администрација члан  29. став 7  предвиђа обавеза измирења евентуулног дуга као услов за затварање радње, у ситуацији да та уверења  не смију бити старија од пет дана у односу на захтев за затварање радње, третирају као грађани другог реда.  Ову привредну област такође карактерише изузетно висок степен сиве економије  (на једног  регистрованог - један нерегистрован занатлија), без регулативе којом би се овако стање значајно поменило.

Анализе стања у занатству  које се воде на основу  личног увида у удружењима занатија,  потврђују присуство озбиљне рецесије у овој области која се огледа у смањивању  броја занатских радњи  као и запослених у овом сектору. 

До сада су у периоду од 2006-2010. године била два покушаја доношења Закона о занатству чији нацрти нису прошли предвиђену предскупштинску процедуру. Данас је једино Србија без правног и институционалног устројства занатства . Мишљења смо да је крајњи моменат  за неопоходно уређење ове значајне привредне области .

Законом  о занатству, који је  је нужно потребан , ће се свеобухватно и на целовит начин уредити ова  значајна привредна област , почев од   примеренијег образовања занатлија, преко стварања начина и услова за квалитетније обављање занатских делатнити,   дефинисања занатских занимања до организационих облика функционисања кроз које ће занатлије репрезентативно заступати своје интересе.  Законом је неопходно обезебедити  увођење јединственог именика – регистра ових предузника са поручја општине- града који би егзистирао у њиховим удружењема, као коликтивних чланова  Занатске коморе у којима би предузетници стицали занатска звања и остваривали друга права предвиђена законом.

Закон мора бити основа за  квалитетно фукционисање занатства, како са аспекта његове организованости и статусног положаја који би обезбедио значајни утицај знатлија на укупне услове свог пословања, тако и са аспекта заштите и развоја пословног морала и међособног уважавања. 

Доношење Закона о занатству  допринело би бољој економској стабилности , сузбијању сиве економије, смањењу незапослености и  обезбеђењу одрживог привредног развоја,  јер се ради о најздравијем језгру  привредног друштва  што потврђују и искуства најразвијених земаља.


15.04.2021.

УСПЕШНА РЕАЛИЗАЦИЈА ОБУКЕ ЗА

СТАРЕ ЗАНАТЕ – УМЕТНИЧКО ЗАНАТСТВО И ДОМАЋУ РАДИНОСТ

 

Извршеној  у складу са  садржајем предвиђеним  јавном набавком мале вредности за јавну набавку услуга– обука за старе  и уметничке   занате и послове домаће радиности / шифра: ОП-3/2020-ГУП /, и Уговором у поступку јавне набавке  услуга – обука за старе и уметничке занате и послове домаће радиности VII-404-11/2020-20 од 09.12.2020. године потписаног између:

1.    Града Новог Сада, Градске управе за привреду,  и

2.    Удружења самосталних занатлија  Нови Сада

 

Реализација обуке за дефицитарна занимања - старе и уметничке занате и домаћу радиност подразумевала је оспособљавање 40 полазника за делатности:

1.    УМЕТНИЧКО ОСЛИКАВАЊЕ НА ТЕКСТИЛУ, СТАКЛУ И КЕРАМИЦИ – 8 полазника

2.    УМЕТНИЧКА ОБРАДА КАМЕНА, ГЛИНЕ И КЕРАМИКЕ – 8 полазника

3.    ИЗРАДА РАМОВА, УРАМЉИВАЊЕ  И РЕСТАУРАЦИЈА  - 4 полазника

4.    РУЧНО ТКАЊЕ И КУКИЧАЊЕ  - 7 полазника

5.    РУЧНА ИЗРАДА САПУНА – 4 полазника

6.    РУЧНА ОБРАДА КОЖЕ – 3 полазника

7.    УМЕТНИЧКА ОБРАДА ПЛЕМЕНИТИХ МЕТАЛА ГРАВЕРСКО-ЗЛАТАРСКИ-ЈУВЕЛИРСКИ ЗАНАТ – 2 полазника

8.    УМЕТНИЧКИ ВЕЗ – 2 полазника

9.    РУЧНА ИЗРАДА УНИКАТНЕ ОБУЋЕ  - 2 полазника

 

Полазници њих 40  колико их је и прошло обуку; били су организовани у мањим групама, како би се испоштовале епидемиолошке мере. Управо због тога је и  само уручење сертификата  било подељено  на више дана закључно са 14.04.2021. године.

 

Обука је подразумевала практични и теоретски део уз  обезбеђивање потребног материјала за практични део обуке,  израду и доделу скрипте-приручника и ЦД-а са темама из теоријског дела обуке, полагање и издавање сертификата о стеченом знању за незапослена лица на територији Града Новог Сада. 

Практични део ове обуке водили су мајстори већином носиоци сертификата стари и уметнички занат из наведене области, док су теоретски део водила високо образована стручна лица са вишедеценијским искуством у области предузетништва.

Обука је отпочела је 18.12.2020. године, а завршила се укључујући  и вишедневну теоретску обуку и свечану доделу сертификата 14.04.2021. године.

Практична обука је извођена код занатлије-мајстора и трајала је 120 часова,  док је теоријски део обуке трајао је 15 часова / чији садржај је био везан за област предузетништва /, а што су организовала и извела стручна лица Удружења као носиоци  целокупне обуке.

Након завршетка обуке, због пандемије је  у више груга организован  завршни испит.  Полазници обуке  су били у обавези да у току обуке  самостално ураде  барем један производ из области за коју су се обучавали, и да на самом испиту покажу стечена практична и теоретска знања из области делатности за коју су се обучавали. Они су на завршном  испиту пред трочланом  Комисијом  представили стечено знање уз вербално  представљање  свих фаза рада у радионици где су обучавани.

На основу разговора са полазницима и извођачем обуке-мајстором, као и на основу евалуационих упитника,  може се констатовати да је везано за реализацију  обуке присутно обострано задовољство, и да је ово добар пут за даљу сарадњу уз жељу да се организује и други ниво практичне обуке из наведене делатности / њих 92 % је исказало жељу за похађањем другог нивоа обуке /. Уједно је на самој додели Сертификата,  исказана  намера  више полазника да у току године отворе предузетничку радњу или да се запосле код занатлија  у обучаваним делатностима / 9 обучаваних  лица /.

У присуству председника  Удружења и председника секције Старих и уметничких, извршена је додела Сертификата полазницима обуке у областима делатности коју су похађали, те је констатовано да је овај вид обуке у области старих и уметничких заната и домаће радиности  успешно завршен. 

Уједно тим поводом је уприличен и пригодан коктел на коме су размењене информације везано за планирање будућих појединачних и заједничких активности.

Сем тога је  констатовано да  треба наставити са овим видом сарадње  кроз обуку незапослених лица у више струка-делатности, те да би се  кроз овакве обуке  дошло до најквалитетнијих  нових кадрова у области старих заната и уметничког занатства. Они  би били носиоци ових скоро заборављених струка, које би требало кроз посебне програме стимулисати да се осмеле на отварање својих радњи, или их запошљавати код већ постојећих  занатлија-мајстора.


27.02.2019.

 Poštovani,
 Sektor preduzetništva PKS organizuje događaj

„Dan otvorenih vrata sa Sektorom preduzetništva PKS“

koji će se održati 4. marta 2019. u Privrednoj komori Srbije

Resavska 15, sala 1 u prizemlju, s početkom u 10,00 časova

 

Pozivamo vas da prisustvujete i uzmete učešće na skupu koji je namenjen informisanju preduzetnika o raspoloživim finansijskim sredstvima za 2019. godinu.

Finansijska sredstva se realizuju preko Fonda za razvoj, RAS-a i Nacionalne služba za zapošljavanje.

Molim vas da prijavu učešća (ime, prezime, kontakt telefon i mejl adresu) dostavite na mejl natasa.krneta@pks.rs
i Predsedniku Parlamenta u CC na mail dragan.ciricfortuna@gmail.com

Kontakt osoba za sva dodatna i pitanja i potrebne informacije je Slobodanka Kojić Džinović, šef Kancelarije za preduzetništvo PKS-a, kontakt telefon: 011/3300 983

S poštovanjem,

Stručna služba Udruženja

27.02.2019.

Поштовани,

 Прослеђујемо Вам позив  за  презентацију Јавних позива и конкурса за реализацију програма и мера активне политике запошљавања Националне службе за запошљавање и Града Новог Сада за 2019. годину, која ће  бити одржана у  четвртак, 07.марта 2019. године, у 12.30 часова у Конгресном центру „Мастер“ Новосадског сајма (ул. Хајдук Вељкова 11)


Молимо Вас да нам свој долазак на презентацију потврдите најкасније до 04.
mарта 2019. gодине на е- маил: dusan.marjanovic@nsz.gov.rs (телефон: 021/488-55-71),  stanka.colevic@nsz.gov.rs  (телефон: 021/488-55-29) или djurdjina.macak@nsz.gov.rs (телефон: 021/488-55-49)

С поштовањем

Стручна служба Удружења

25.02.2019.

Poštovani članovi, u nastavku je spisak trenutno aktuelnih javnih poziva i konkursa:

Nacionalna služba za zapošljavanje

- Javni poziv za realizaciju programa pripravnika za nezaposlene sa srednjim obrazovanjem u 2019. godini

- Javni poziv poslodavcima za dodelu subvencije za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih na novootvorenim radnim mestima u 2019. godini

- Javni konkurs za refundaciju troškova podrške osobama sa invaliditetom koje se zapošljavaju pod posebnim uslovima u 2019. godini

- Javni konkurs za subvenciju zarade za osobe sa invaliditetom bez radnog iskustva u 2019. godini

- Javni konkurs za organizovanje sprovođenja javnih radova na kojima se angažuju nezaposlena lica u 2019. godini

- Javni poziv nezaposlenima za dodelu subvencije za samozapošljavanje u 2019. godini

- Javni poziv za učešće u finansiranju programa obuke na zahtev poslodavca u 2019. godini

- Javni poziv za realizaciju programa stručne prakse u 2019. godini

- Javni poziv za realizaciju programa sticanja praktičnih znanja u 2019. godini

- Javni konkurs za organizovanje sprovođenja javnih radova na kojima se angažuju nezaposlene osobe sa invaliditetom u 2019. godini

- Javni poziv za realizaciju programa pripravnika za mlade sa visokim obrazovanjem u 2019. godini

- Javni poziv nezaposlenima romske nacionalnosti za dodelu subvencije za samozapošljavanje u 2019. godini

- POKRENI SE ZA POSAO (agencija ENECA i kompanija ’’Filip Moris’’ Niš) - podršku inovativnim preduzetničkim idejama, kojima nisu dоstupni krеditi kоmеrciјаlnih bаnаka. Osnovu programa pored donacije u vidu opreme neophodne zа usavršavanje delatnosti u iznosu do 10.000 dolara, čine i poslovne obuke i savetodavna pomoć. Rok za konkurisanje je 15. mart - http://pokrenisezaposao.rs/prijavi-se/#download

 

Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija

- JAVNI KONKURS ZA DODELU SUBVENCIJA I DOTACIJA NAMENJENIH ZA PROJEKTE RAZVOJA TURIZMA U 2018. GODINI. Konkursom su predviđeni podsticaji za izgradnju infrastrukture i suprastrukture u turističkim destinacijama kao i za projekte promocije, edukacije i treninga u turizmu u Republici Srbiji. Sredstva se mogu koristiti za više namena, pa su u zavisnosti od toga rokovi 31. mart i 01. oktobar 2018. godine - http://mtt.gov.rs/vesti/конкурс-за-доделу-субвенција-и-дотаци/

 

Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija

- JAVNI KONKURS ZA DODELU KREDITNIH SREDSTAVA ZA PODSTICANJE KVALITETA TURISTIČKE PONUDE U 2018. GODINI. Pravo na korišćenje kreditnih sredstava imaju privredna društva registrovana za obavljanje delatnosti u oblasti turizma, preduzetnci koji su registrovani za obavljanje delatnosti u oblasti turizma i poljoprivredna gazdinstva koja su upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava u skladu sa Zakonom o poljoprivredi i ruralnom razvoju. Rok za konkurisanje je 01. oktobar 2018. godine
- http://mtt.gov.rs/vesti/konkurs-za-dodelu-kreditnih-sredstava/

 

- Razvojni fond Vojvodine raspisao je sledeće konkurse:  (do utroška sredstava)

- PRAVNA LICA I PREDUZETNICI - http://www.rfapv.rs/pravna_lica_i_preduzetnici.html

Konkurs za dugoročne kredite za investiciona ulaganja

Konkurs za dugoročne kredite za trajna obrtna sredstva

Konkurs za kratkoročne kredite za obrtna sredstva

Konkurs za dugoročne kredite za razvoj turizma

Konkurs za dugoročne kredite za investicije u poljoprivredi u okviru IPARD programa

 

- POLJOPRIVREDNA GAZDINSTVA – http://www.rfapv.rs/poljoprivredna_gazdinstva.html

Konkurs za dugoročne kredite za razvoj turizma

Konkurs za dugoročne kredite za investicije u poljoprivredi u okviru IPARD programa

Konkurs za dugoročne kredite za poljoprivredu

Konkurs za dugoročne kredite za kupovinu poljoprivrednog zemljišta

Konkurs za kratkoročne kredite za obrtna sredstva u poljoprivredi

Konkurs za dugoročne kredite za nabavku nove poljoprivredne mehanizacije

S poštovanjem,

Stručna služba Udruženja

20.02.2019.

ZAVRŠENA OBUKA ZA NOVE ZANATLIJE U OBLASTI STARIH I UMETNIČKIH ZANATA

    Posle  završene višemesečne obuke, 30 do sada nezaposlenih lica uspešno je prikazalo i demonstriralo svoje novostečeno umeće iz oblasti sledećih zanata:

Delatnosti:  
Ručno izrađeni grnčarski proizvodi i ručno oslikana keramika 8 polaznika
Umetničko oslikavanje na tekstilu, staklu i glini 8 polaznika
Ručno kukičani-heklani, ručno vezeni i ručno pleteni predmeti 2 polaznika
Pletenje, štrikanje i ručno tkani proizvodi 7 polaznika
Uramnjivanje i restaruacija 3 polaznika
Ručno izrađeni sapuni 2 polaznika

 

Time su polaznici stekli pravo na dodelu sertifikata o stečenoj umešnosti, a samo  svečano uručenje je usledilo od strane člana Gradskog veća za privredu, g. Milorada Radojevića, uz prisustvo v.d. načelnik Gradske uprave za privredu Saše Bilinovića i uvaženih kolega iz NSZ-a, koji su nam najneposrednije pomogli u realizaciji projekta. Obuka je ostvarena u okviru Akcionog plana zapošljavanja Grada Novog Sada, uz očekivanja da polaznici nastave zanatsko usavršavanje i u okviru drgog stevena obuke za navedena zanimanja.



S poštovanjem,

Stručna služba Udruženja

12.12.2018.

O P O M E N E . . .

 Poštovani,

Na adrese značajnog broja naših zanatlija, ovih dana pristigle su opomene kojima se obaveštavaju o postojanju neizmirenih obaveza prema Gradu.

Uvidom u većinu tih opomena  iste su vezana za navodna dugovanja po osnovu takse za isticanje firme, građevinsko zemljište i slično. Detaljnijom analizom utvrdili smo da većina tih potraživanja potiču  iz vremena pre 2013. godine, što znači da je osnov potraživanja zastareo / rok zastare je pet godina od godine za koju su utvrđene  obaveze a  da prethodih 5 godina niste dobijali nikakve oporene  po tom osnovu  /.

Iz tog razloga ne postoji  mogućnost prinudne naplate iznosa iz opomene i neophodno je da primeno na posebnom obrascu uputite GRADSKOJ PORESKOJ UPRAVI  ZAHTEV ZA OTPIS DUGOVANJA PO OSNOVU ZASTARELOSTI POTRAŽIVANJA uz propisnu taksu od oko 800 dinara.

Ukoliko imate bilo kakvu nedoumicu  ili trebate bilo kakvu pomoć tim povodom stojimo Vam na raspolaganju.

Pre dolaska u Udruženje, nužno je da u Gradskoj poreskoj upravi (Trg lobode 4-ulaz iz ulice Ilije Ognjanovića) izvadite listing vezan za sporno zaduženje iz opomene / kako bismo nesporno utvrdili o čemu je reč i iz koje godine je obaveza /.

S poštovanjem,

Stručna služba Udruženja

29.08.2018.

NOVI ZAKON  O FINANSIJSKOJ PODRŠCI PORODICI SA DECOM PROŠIRIO PRAVO NA PORODILJSKO ODSUSTVO - POVEĆAN RODITELJSKI DODATAK ZA PRVO DETE

Preduzetnice, poljoprivrednice i žene angažovane van radnog odnosa ubuduće će imati pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta, a roditeljski dodatak za prvo dete biće povećan i to sa 39.000 dinara na 100.000 dinara. 

To je utvrđeno Zakonom o finansijskoj podršci porodici sa decom koji je  14. decembra 2017. godine, usvojila Skupština Srbije.

Precizirano je da će pravo na porodiljski dodatak, koje su do sada imale žene zaposlene na ugovoru o radu, biti prošireno i na žene koje samostalno obavljaju neku delatnost, kao i one angažovane na ugovor o delu ili na ugovor o privremeno povremenim poslovima.

Osnovica za isplatu tog dodatka zavisiće od uplaćenih doprinosa na osnovu neke vrste prihoda koje su imale u poslednjih 18 meseci.

Ujedno novim propisom je predviđeno da preduzetnice neće morati da prekidaju svoju delatnost, odnosno moći će da rade u toku trajanja odsustva i da nesmetano obavljaju delatnost, a da na osnovu doprinosa koji su uplaćivani u prethodnom periodu, ostvaruju i naknadu.

Ovo pravo ima majka koja je u periodu od 18 meseci pre rođenja deteta ostvarivala prihode po nekom gore navedenom osnovu,  kao i majka koja je da je u periodu od 24 meseca pre rođenja deteta bila poljoprivredni osiguranik.


Primena tog zakona počeće od 1. jula 2018. godine.

Predviđeno je da se naknada za prvo dete od 100.000 dinara isplati jednokratno.

Precizirano je da se pravo na roditeljski dodatak ne može ostvariti ako majka ili članovi zajedničkog domaćinstva plaćaju porez na imovinu na poresku osnovicu veću od 30 miliona dinara, ako roditelji u momentu podnošenja zahteva žive u inostranstvu, kao i majka strani državljanin koja je isto ili slično pravo ostvarila u zemlji čiji je državljanin.

Jedna od novina je i paušal, u iznosu od 5.000 dinara, za svako rođeno dete, za nabavku bebi opreme, uveden umesto ranije mere povraćaja PDV na bebi opremu.

Nova rešenja, kažu nadležni, treba da smanje mogućnost zloupotreba koje su se dešavale.

Tako su zakonom, između ostalog, predviđene novčane kazne od 50.000 do 150.000 dinara za poslodavca ako izda neistinitu potvrdu o ostvarenim prihodima podnosiocima zahteva za korišćenje prava iz ovog zakona
.

29.08.2018.

NOVI ZAKON  O FINANSIJSKOJ PODRŠCI PORODICI SA DECOM PROŠIRIO PRAVO NA PORODILJSKO ODSUSTVO - POVEĆAN RODITELJSKI DODATAK ZA PRVO DETE

Preduzetnice, poljoprivrednice i žene angažovane van radnog odnosa ubuduće će imati pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta, a roditeljski dodatak za prvo dete biće povećan i to sa 39.000 dinara na 100.000 dinara. 

To je utvrđeno Zakonom o finansijskoj podršci porodici sa decom koji je  14. decembra 2017. godine, usvojila Skupština Srbije.

Precizirano je da će pravo na porodiljski dodatak, koje su do sada imale žene zaposlene na ugovoru o radu, biti prošireno i na žene koje samostalno obavljaju neku delatnost, kao i one angažovane na ugovor o delu ili na ugovor o privremeno povremenim poslovima.

Osnovica za isplatu tog dodatka zavisiće od uplaćenih doprinosa na osnovu neke vrste prihoda koje su imale u poslednjih 18 meseci.

Ujedno novim propisom je predviđeno da preduzetnice neće morati da prekidaju svoju delatnost, odnosno moći će da rade u toku trajanja odsustva i da nesmetano obavljaju delatnost, a da na osnovu doprinosa koji su uplaćivani u prethodnom periodu, ostvaruju i naknadu.

Ovo pravo ima majka koja je u periodu od 18 meseci pre rođenja deteta ostvarivala prihode po nekom gore navedenom osnovu,  kao i majka koja je da je u periodu od 24 meseca pre rođenja deteta bila poljoprivredni osiguranik.


Primena tog zakona počeće od 1. jula 2018. godine.

Predviđeno je da se naknada za prvo dete od 100.000 dinara isplati jednokratno.

Precizirano je da se pravo na roditeljski dodatak ne može ostvariti ako majka ili članovi zajedničkog domaćinstva plaćaju porez na imovinu na poresku osnovicu veću od 30 miliona dinara, ako roditelji u momentu podnošenja zahteva žive u inostranstvu, kao i majka strani državljanin koja je isto ili slično pravo ostvarila u zemlji čiji je državljanin.

Jedna od novina je i paušal, u iznosu od 5.000 dinara, za svako rođeno dete, za nabavku bebi opreme, uveden umesto ranije mere povraćaja PDV na bebi opremu.

Nova rešenja, kažu nadležni, treba da smanje mogućnost zloupotreba koje su se dešavale.

Tako su zakonom, između ostalog, predviđene novčane kazne od 50.000 do 150.000 dinara za poslodavca ako izda neistinitu potvrdu o ostvarenim prihodima podnosiocima zahteva za korišćenje prava iz ovog zakona
.

29.08.2018.

Obavezno prijavljivanje skladišnog i poslovnog prostora Poreskoj upravi Obrazac PEP-IPJ

Poreski obveznici dužni su da Poreskoj upravi dostavljaju podatke o svim skladišnim, odnosno poslovnim prostorijama u kojima obavljaju delatnost kao i da uredno prijavljuju eventualne izmene tih podataka, počev od 27. avgusta 2018. godine.


To je jedna od novina propisana Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji po kome su poreski obveznici dužni da Poreskoj upravi dostave podatke, kao i kasnije izmene podataka o svim poslovnim prostorijama u kojima skladište, odnosno smeštaju dobra, kao i o svim prostorijama u kojima obavljaju registrovanu delatnost.

To mogu učiniti isključivo elektronskim putem preko portala e-POREZI.

Poreski obveznici su u obavezi da Poresku upravu uredno obaveštavaju o svim eventualnim izmenama podataka i to pre početka korišćenja prostorija u kojima skladište, odnosno smeštaju dobra, kao i korišćenja prostorija u kojima obavljaju registrovanu delatnost, navedeno je.

- Nepostupanje poreskih obveznika po članu 25. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, odnosno neprijavljivanje Poreskoj upravi, prodajnog, skladišnog, odnosno smeštajnog prostora, u kojima se smeštaju dobra, odnosno vrši promet, predstavlja krivično delo nedozvoljenog skladištenja robe, a roba koja se zatekne u prostorijama koje nisu prijavljene Poreskoj upravi, biće oduzeta.

Takođe, kako dodaju, obveznik može biti i prekršajno odgovoran ukoliko ne postupi u skladu sa članom 25. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji

16.08.2018.

OBRTNICI RIJEKE U  POSETI ZANATLIJAMA  NOVOG SADA

Imajući u vidu višedecenijsku istoriju dobrih odnosa gradova Rijeke i Novog Sada,  upravo želeći da te odnose održe pa i unaprede,  preduzetnici su izrazili nadu da će se čvrsti prijateljski odnosi ova dva grada nastaviti, i ujedno se dogovorili  da u tom smuslu tokom oktobra 2018. Godine, potpišu Sporazum o međusobnoj saradnji kojim bi se preciznije definisala:

        -   razmena iskustva i podsticanje povezivanja kroz zajedničke međunarodne i druge projekte,

       -    razmena iskustava o pitanjima organizacije udruženja,

      -     razmena iskustava o aktivnostima udruženja,

     -      podsticanje saradnje kroz sportske, kulturne i druge zajedničke aktivnosti koje podstiču 
            povezivanje članova udruženja,

    -       rad na svim ostalim pitanjima koja su u zajedničkom interesu članova udruženja.

    -       Zajednučke aktivnosti na kreiranju, konkurisanju i realizaciji razvojnih projekata

 

U tom smislu Predsednik, Darko Sertić i sekretar, Sandra Pavlić Udruženja obrtnika Rijeka zjedno sa četvoročlanom delegacijom našeg  Udruženja / Slavko Novaković, Steva Zarin, Srđan Perović i Zoran Malenica / posetili su 13. 08. 2018. godine  PKS – Regionalnu privrednu komoru Južnobačkog upravnog okruga. Cilj posete je uspostavljanje poslovne saradnje i povezivanje preduzetnika. Delegacije su primljeni od strane čelnih predstavnika Grada i Regionalne privredne komore i to: Olivera Simović, direktor PKS- RPK Novi Sad; Milorad Radojević, član Gradskog veća za privredu Grada Novog Sada; Saša Bilinović, načelnik Uprave za privredu Grada Novog Sada. Potom smo obišli Zanatski dom i poslovne porsorije naše asocijacije,  gde smo u radnoj atmosferi precizirali gore navedeni sadržaj Sporazuma i tajming budućih zajedničkih aktivnosti.

Predzuzetnici oba  grada su  u razgovoru konstatovali da postoje brojne mogućnosti za saradnju Rijeke i Novog Sada, pogotovo obzirom na  obostrano iskazanu  nameru međusobne razmene iskustava u cilju obostarnog napretka, kao i činjenicu da njihovi  gradovi  predstavljaju ozbiljne regionalne  centre svojih zemalja.  

Zajednička je  konstatacija  da imamo mnogo zajedničkih tačaka, sličan Komorski sustav, da smo komplementarni i kompatibilni  i da ovakve aktivnosti  podstiču  poslovnu  saradnja izmedju  između dve bliske sredine.

Kako je istaknut  obostrani interes za saradnju preduzetnika dva regiona, dogovoreno da se 06.10.2018. godine održi poslovni susret i B2B razgovori delegacija obrtnika Rijeke i preduzetnika Novog Sada. Najavljen je dolazak i  predsednika Gradskog veća  i načelnice za privredu Rijeke, pa će se u organizaciju poslovnog susreta uključiti i u njemu učestvovati i predstavnici Grada Novog Sada.

Dogovoreno je da Udruženje obrtnika Rijeka blagovremeno dostavi spisak obrtnika – članova delegacije, kako bi RPK Novi Sad u saradnji sa Udruženjem preduzetnika Novog Sada animirala i obezbedila adektavne sagovornike – preduzetnike iz Novog Sada za B2B razgovore.


 

 
   
   
 
Poštovani
Molimo Vas da napišete Vaše sugestije, predloge i mišljenja o sajtu kako bi smo ga uredili na obostrano zadovoljstvo i korist.

Ime:
Email:
Komentar:
 

 
REKLAMNI PROSTORspan class="style3">br />


Akademija OXFORD
Magazin ESNAF broj 1
ESNAF broj 1

Magazin ESNAF broj 2
ESNAF broj 2

Magazin ESNAF broj 3
ESNAF broj 3